Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nedir?

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, ağız içerisinde yer alan yumuşak ve sert dokularının patolojilerinin tedavi edildiği bilim dalıdır.

Ağız ve diş sağlığı, sağlık açısından oldukça önemlidir. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için aldığı yiyecek ve içecekler ağızdan mideye girmesine bağlıdır. Her insanın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için ağız ve diş sağlığına dikkat etmeleri gerekir. Dişte oluşan plaklar, tartarlar, diş çürümeleri, ileride büyük sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız diş çene ve yüz bölgesinde bulunan dokuların medikal ve cerrahi tedavisinin gerçekleştirildiği tıp alanıdır. Ayrıca ağızda görülen hastalıklar, yaralanmalar da ağız diş çene cerrahinin ilgilendiği alanlardandır. Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız yapısı ile ilgili birçok sorunun çözülmesine yardımcı olur ve rahatsızlıkların tedavisine bakar.

 • Diş Çekimi,
 • Gömülü diş ameliyatları,
 • Çene ve çevre dokularının kistlerinin tedavisi,
 • Çene tümörleri ve tedavileri,
 • Protetik cerrahi,
 • Çene yüz bölgesi ağrıları,
 • Temporomandibuler eklem bozukluklarının tedavisi,
 • Adontojenik enfeksiyonların tedavisi,
 • Tükürük bezi hastalıklarının tedavisi,
 • Ağız hastalıklarının teşhis ve tedavisi,

Ağız Diş ve Çene Cerrahisinin çalışma alanı içindedir.


Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız ve çenede oluşan birçok sorunun tedavisini gerçekleştirir. Ağız diş ve çene cerrahisinin baktığı hastalıklar şunlardır;

 • Çene kemiği sinirlerini etkileyen hastalıkların tedavisi,
 • Ağız boşluğunda görülen enfeksiyon ve yaraların tedavisi,
 • Yanak, dil, dudak ve diş etlerinde görülen sorunların tedavisi,
 • Çene kemiği kırık ve çıkıklarının tedavisi,
 • Çene kayması ve geriliğinin tedavisi,
 • Gömülü diş, tek diş kökü enfeksiyonlarının tedavisi,
 • Ağız boşluğunda oluşan kanser şüphesi tedavisi,
 • Tükürük bezi hastalıklarının tedavisi gibi birçok rahatsızlığın iyileştirilmesini sağlarlar.

Bunların yanı sıra ağız diş ve çene cerrahisi, gerekli durumlarda estetik operasyonlara da gerçekleştirebilir. Diş ve çene cerrahisi, oldukça geniş bir kategoride hizmet verir. Ağız boşluğunda ortaya çıkan sorunların tedavisi için cerrahi operasyonlarda da bu bölüm hizmet vermektedir.


Çene Ağrısı

Birçok kişide görülen çene ağrısının birçok nedeni bulunur. Çene ağrısı, genellikle kulağın alt kısmında bulunan hareketli eklem kaynaklı bir sorundur. Bu bölgede görülen eklem ağrıları, birçok kişide görülür. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında, ağız diş ve çene cerrahisine başvurulması gerekir. Çene ağrıları, kişiden kişiye farklılık gösterse de genellikle 35 ile 40 yaşları arasında görülür. Sabahları uyanıldığında, yemek yerken, ağrı oluşuyorsa bir diş doktoruna muayene olunması gerekir.


20 Yaş Diş Ameliyatı

20 yaş diş, adından da anlaşılacağı gibi 20’li yaşlarda çıkan diştir. 20 yaş dişi çıktıktan kısa bir süre sonra çürümeye başlar. 20 yaş diş ameliyatı, çok zor bir işlem değildir. İşlem esnasında hastaya anestezi uygulanır. 20 yaş diş ameliyatında, öncelikle gömülü diş üzerindeki yumuşak doku uzaklaştırılır. Ardından sert doku çıkartılıp, yumuşak dokular tekrar birleştirilerek dikilir. Ağız çene ve diş cerrahisi uzmanı tarafından 20 yaş diş ameliyatı gerçekleştirilir.


İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, ağız diş ve çene cerrahisi tarafından yapılır. İmplant yerleştirme, cerrahi bir işlemdir. İmplant tedavisi, ortalama 1 hafta kadar sürer. İmplant esnasında kullanılan malzemelerin kalitesi, ortamın hijyeni, oldukça önemlidir. Günümüzde birçok kişi tarafından implant diş tedavisi eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapay diş sayesinde kişilerin daha iyi bir görünüme kavuşması sağlanır. Kişilerin fiziksel sağlığı ve diş sağlığı açısından implant, oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. İmplant tedavisi uygulayacak kişileri kemik yapısının, bu tedaviye uygun olması gerekir.


Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi, yüz iskeletinde ve fiziksel bozuklukları düzeltilmesi ile ilgili ameliyatları kapsayan alandır. Bazı kişilerde piksel olarak çene yapılarında bozukluk görülebilir. Bu durum kişilerde çiğneme bozukluklarına ve estetik problemlerin oluşmasına neden olur. Yapılan çene ameliyatları ile kişinin daha iyi bir yüz profiline kavuşmasına ve çiğneme ile ilgili problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Yapılan ameliyatlarda, alt çeneye ve üst çeneye aynı anda işlem uygulanabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.