Amalgam Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Amalgam, saf haliyle oldukça toksik bir ağır metal olan cıva içeren alaşımlar için genel bir terimdir. Diş çürüğü dişte delik yaratırsa cıva gümüş, kalay ve bakır ile karıştırılarak dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Diş hekimleri, 1820 yılından bu yana Avrupa’da dolgu çeşidi olarak genellikle amalgam dolgu kullanmaktadır.

Amalgam dolgu (amalgam diş dolgusu) sıklıkla diş kusurları için kullanılır. Amalgam, cıva ve diğer metallerden (bakır, kalay ve gümüş) yapılan bir alaşımdır. En eski diş malzemesidir. Bununla birlikte, toksik cıva nedeniyle tartışmalıdır:

Ağır metalin diğer şeylerin yanı sıra sinirlere saldırdığını ve bunun da sinirlilik, uyku bozuklukları, depresyon ve diğer hastalıklara yol açtığını biliyoruz. Ancak şimdiye kadar, bu tehlikenin bir amalgam dolgusundan kaynaklandığı kanıtlanamadı: Yıllar içinde bir amalgam dolgusundan çok küçük miktarlarda cıva salınabilir ve vücutta birikebilir. Ancak şimdiye kadar, amalgamın bu şekilde sağlığa zarar verebileceğine dair net bir kanıt yoktur – örneğin sinir hasarı, yorgunluk, kronik baş ağrıları veya artan kanser riski şeklinde.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Amalgam sadece tedaviden kısa bir süre önce karıştırılır ve daha sonra kolaylıkla dişe yerleştirilebilir. Sadece birkaç dakika sonra sertleşir ve çok uzun bir raf ömrüne sahiptir – rafta genellikle 30 yıla kadar dayanır. Diğer bir avantaj, amalgam dolgunun antibakteriyel etkiye sahip olması ve dolayısıyla diş çürüğünün daha fazla yayılmasını önlemesidir.

Amalgamın bir dezavantajı ise rengidir, gümüş renge benzeyen koyu yüzey doğal diş renginden çok farklıdır, bu nedenle amalgam dolgular genellikle sadece dişlerin görünmeyen bölgesi için kullanılır. Kesici dişlerin ve köpek dişlerinin görünen kısmında ise daha çok diş renginde plastik dolgular kullanılmaktadır.

Amalgam Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Amalgam dolgu genellikle 15 yıl kadar dayanmaktadır. Yapılan dolgunun ömrünü yeme alışkanlıkları, diş hijyeni, diş travmaları, dolgu çevresinde çürüme ve uykuda dişleri sıkma gibi faktörler dolgunun dayanıklılık süresini etkileyebilmektedir.

Dolguların diş üzerindeki dayanma süresini birçok etken belirlese de, dolgunun yapıldığı malzeme size bu süre ile alakalı bir fikir verebilir.

Dolgu Türü Dayanıklılık Süresi
Amalgam Dolgu 10-15 yıl
Bileşik Dolgu 5-7 yıl
Seramik Dolgu 10-15 yıl
Cam iyonomer Dolgu 3-5 yıl
Diş dolgularının dayanıklılık süreleri

Amalgama alternatif arıyorsanız, genellikle diş hekiminizden diğer dolgu türlerini isteyebilirsiniz. Ek olarak, diğer dolgular amalgama göre daha az dayanıklıdır ve bu nedenle metal dolgulardan daha sık yenilenmeleri gerekir.

Son olarak, pek çok dolgu çeşidi henüz yeteri kadar araştırılmadı: Eleştirmenler, diğer dolgu türlerine karşı alerji veya diğer istenmeyen reaksiyon riski konusunda uyarıyor.

Dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı kalması için düzenli diş bakımı önemlidir. Zaten hasarlı dişler söz konusu olduğunda bile, sağlıklı diş minesinin daha fazla parçalanmasını önlemek ve yeterince sağlıklı gülüşlere sahip olmak için dişlerinize oldukça dikkat etmek zorundasınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.